Co je lepší rolety nebo žaluzie?

10.04.2021

Víte jaký je základní rozdíl mezi roletou a žaluzií? Z našeho pohledu je to možnost naklápění lamel. U žaluzií můžete lamely naklápět, někdy i v obou směrech. U rolet lamely naklápět jednoduše nemůžete. Jak si tedy vybrat? 🤷‍♀️ Zvolit žaluzie nebo rolety? Pojďme si představit jejich hlavní výhody, ať je vaše rozhodnutí správné a později nelitujete, že jste se měli rozhodnout jinak.

Venkovní žaluzie
Venkovní žaluzie

Hlavní výhody venkovních žaluzií

Jak jsme už psali, hlavní rozdíl mezi žaluzií a roletou je v možnosti naklápění lamel. Některé typy lamel venkovních žaluzií je možné naklápět do obou stran. Jedná se například o lamely T80, C60, C80. Další typy lamel a jejich popis najdete na samostatné stránce 👉🏻👉🏻Typy lamel

Design a mnoho barev již v základní ceně

Další výhodou venkovních žaluzií je jejich design. Sluší opravdu každému domu. Je jedno jestli se jedná o starší domek, byt nebo luxusní novostavbu. Pro výběr žaluzií hovoří také velký výběr barev lamel. U nás máte na výběr z mnoha barev již v základní ceně. Sladit můžete také vodící lišty a krycí plech, pokud se jedná o dodatečnou montáž. Typy lamel se také liší podle velikosti nábalu vytažené žaluzie. Výšku nábalu budete řešit zejména u dodatečné montáže. Někdy může vadit výška nábalu například u balkonových dveří (sníží se vám výška pro průchod). 

Venkovní žaluzie s krycím plechem
Venkovní žaluzie s krycím plechem

Jak ovládat venkovní žaluzie?

Venkovní žaluzie můžete ovládat ručně, což už nyní úplně nedoporučujeme. Jedná se sice o ekonomicky výhodné řešení, ale z dlouhodobého hlediska je lepší mít žaluzie ovládané motorem. Vypínač lze umístit na zeď a nebo využít nejmodernějšího dálkového ovladače, který může samostatně ovládat až 5 žaluzií. Toto řešení je skvělé v tom, že můžete jednotlivé žaluzie ovládat samostatně a přitom mít je jeden ovladač. Žaluzie je také možné napojit na chytrou domácnost a ovládat je přes mobil. Získáte tak možnost žaluzie naprogramovat a už nikdy nebudete potřebovat budík ⏰.

Věděli jste, že...

Venkovní žaluzie je až 10 x účinnější než žaluzie vnitřní? Jedná se o nejoblíbenější venkovní stínění u nás. Díky venkovním žaluziím budete mít soukromí přes den a v noci vám zase zajistí dostatečnou tmu pro kvalitní spánek 😴 Motoricky ovládané žaluzie můžete také doplnit povětrnostním a slunečním čidlem. Tuto možnost oceníte zejména, když nebudete doma a venku se bude chystat "konec světa". Díky povětrnostnímu čidlu se žaluzie sama vytáhne nahoru a vítr ji neponičí. Sluneční čidlo vám zase zajistí příjemné klima i v horkých dnech. Je to skvělá vychytávka, protože kdo by nechtěl přijít, ze sluncem rozpáleného města domů a mít tam příjemný chládek, že? ☀️

Hlavní výhody venkovních rolet

Pojďme se nyní podívat na rolety. U venkovních rolet zaznamenáváme v posledních letech (u nás v Česku) mírný pokles zájmu. Většina zákazníků preferuje spíše venkovní žaluzie zejména proto, že lamely žaluzií lze natáčet. Toto je tedy hlavní nevýhoda venkovních rolet. Pokud roletu zatáhnete docílíte úplného zatemnění místnosti, což je skvělé pro ničím nerušený spánek, ale pokud nechcete, aby bylo vidět z ulice do místnosti, pak vám rolety vyhovovat nejspíš nebudou. V čem jsou ale skvělé?

  • dokonale zatemní místnost a zajistí perfektní chládek uvnitř - i toto je  důvod, proč jsou v jižních státech rolety tolik oblíbené
  • sníží hluk z ulice
  • zabezpečení - zatažená roleta je zabezpečena proti násilnému zdvihnutí, takže může odradit potenciální zloděje - hodí se tedy na velká okna a vstupy na terasu 
  • roletu je možné doplnit o integrovanou síť proti hmyzu
  • rolety jsou bezúdržbové
Venkovní rolety
Venkovní rolety

Montáž rolet a ovládání

Venkovní rolety je možné montovat i dodatečně, ale je hezčí myslet na stínění už v průběhu stavby a boxy skrýt podomítku. U dodatečné montáže sladíme boxy i vodící lišty s barvou rolet a můžete si vybrat z několika barev již v základní ceně. Ovládání rolet je stejné jako u žaluzií - od základního ručního až k automatickému. Ruční ovládání je vhodnější u menších rolet a stejně jako u žaluzií, doporučujeme ovládání motorem.

Venkovní rolety s přiznaným boxem
Venkovní rolety s přiznaným boxem

Rolety nebo žaluzie ještě pořád váháte?

Jestli si pořád nejste jisti, tak popřemýšlejte co od stínění očekáváte. Je to soukromí i přes den a zároveň potřebujete větrat a stínit? Vyberte si žaluzie. Máte okno od ložnice do rušné ulice a chcete se v noci v klidu vypsat? Zvolte rolety. Ano, je to snadné a také kombinovatelné. Je to vaše domácnost a jen vy určujete pravidla. Vyberte si tedy stínění dle vašich potřeb, klidně rolety do ložnice a žaluzie třeba do obýváku a slaďte je barevně. Bude to vypadat skvěle 👌🏻 - uvidíte.